INFORMACJE DOTYCZĄCE REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2022/2023
DO XVI LO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANII SEMPOŁOWSKIEJ
Wszystkie zasady dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych znajdują się w:
Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001082/O/D20211082.pdf
ZARZĄDZENIE NR 3 MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia terminów rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i szkół dla dorosłych na rok szkolny 2022/2023 https://bip.kuratorium.waw.pl/bip/zarzadzenia-kuratora/2410,Zarzadzenie-nr-3-z-dnia-28-stycznia-2022-r.html
W roku szkolnym 2022/2023 w XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej przeprowadzamy nabór do następujących klas pierwszych:
Klasa 0A i 0G – klasy wstępne z językiem francuskim, w których nauczanie języka francuskiego odbywa się od podstaw w wymiarze 18 godzin tygodniowo. Są to klasy przygotowujące do nauczania dwujęzycznego w liceum.
Klasa 1B – w klasie tej przedmiotami nauczanymi według podstawy programowej w zakresie rozszerzonym są: matematyka, geografia, język angielski. Drugim językiem nauczanym w tej klasie jest język hiszpański lub język francuski. Języki te nauczane są od podstaw. Grupa z danego języka powstanie jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych.
Klasa 1C – w klasie tej przedmiotami nauczanymi według podstawy programowej w zakresie rozszerzonym są: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia. Języki obce nauczane w tej klasie to: język angielski i język francuski.
Klasa 1D grupa 1 – dwujęzyczna z językiem francuskim jako drugim językiem nauczania. Oznacza to, że niektóre przedmioty (np. historia, biologia, chemia, matematyka) są nauczane w języku polskim i języku francuskim. W klasie tej przedmiotami nauczanymi według podstawy programowej w zakresie rozszerzonym są: biologia, matematyka, język angielski. Drugim językiem obcym w tej klasie jest język angielski.
Klasa 1D grupa 2 – dwujęzyczna z językiem francuskim jako drugim językiem nauczania. Oznacza to, że niektóre przedmioty (np. historia, biologia, chemia, matematyka) są nauczane w języku polskim i języku francuskim. W klasie tej przedmiotami nauczanymi według podstawy programowej w zakresie rozszerzonym są: biologia, chemia, język angielski.
Klasa 1E - w klasie tej przedmiotami nauczanymi według podstawy programowej w zakresie rozszerzonym są: matematyka, biologia, chemia. Języki obce nauczane w tej klasie to: język angielski i język francuski.
Klasa 1F grupa 1 – dwujęzyczna z językiem francuskim jako drugim językiem nauczania. Oznacza to, że niektóre przedmioty (np. historia, biologia, chemia, matematyka) są nauczane w języku polskim i języku francuskim. W klasie tej przedmiotami nauczanymi według podstawy programowej w zakresie rozszerzonym są: historia, język polski, język angielski. Drugim językiem obcym w tej klasie jest język angielski.
Zasady rekrutacji do klas dwujęzycznych 1D i 1F
Kandydaci do klas dwujęzycznych 1D i 1F kwalifikowani będą na podstawie wyników sprawdzianu kompetencji językowych z języka francuskiego, przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez Radę Pedagogiczną. Kandydat musi uzyskać co najmniej 50 % punktów z tego sprawdzianu, aby zakwalifikować się do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Punkty uzyskane z tego sprawdzianu będą przeliczone na punkty rekrutacyjne według wzoru:
liczba punktów x 0,13 i doliczone do punktacji ogólnej kandydata.
Kandydaci posiadający dyplom DELF A2 lub wyższy są zwolnieni ze sprawdzianu kompetencji językowych z języka francuskiego po złożeniu w sekretariacie szkoły do dnia 10 czerwca 2022 kopii (poświadczonej za zgodność z oryginałem) dyplomu DELF. Otrzymują oni w postępowaniu rekrutacyjnym maksymalną liczbę punktów rekrutacyjnych przysługujących za sprawdzian kompetencji językowych z języka francuskiego.
Termin sprawdzianu kompetencji językowych z języka francuskiego: 7 czerwca 2022 o godz. 9.30. Ogłoszenie wyników sprawdzianu kompetencji językowych: 15 czerwca 2022 godz.10.00.
Dodatkowy termin sprawdzianu kompetencji językowych z języka francuskiego dla osób które z przyczyn losowych nie mogły przystąpić do sprawdzianu w głównym terminie: 28 czerwca 2022 godz. 13.00. Ogłoszenie wyników sprawdzianu kompetencji językowych w dodatkowym terminie: 8 lipca 2022 r. godz. 10.00.
XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej uznaje wyniki sprawdzianu kompetencji językowych przeprowadzanego w postępowaniu rekrutacyjnym w XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej oraz w CXXXVII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana. Kandydaci przystępują do sprawdzianu kompetencji językowych z języka francuskiego w tej szkole ponadpodstawowej, która znajduje się wyżej na liście preferencji kandydata.
Zasady rekrutacji do klas wstępnych 0A i 0G
Kandydaci do klas wstępnych 0A i 0G kwalifikowani będą na podstawie wyników sprawdzianu predyspozycji językowych, przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez Radę Pedagogiczną. Punkty uzyskane z tego sprawdzianu będą przeliczone na punkty rekrutacyjne według wzoru:
liczba punktów x 0,13 i doliczone do punktacji ogólnej kandydata.
Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy liceami publicznymi z oddziałami dwujęzycznymi w Warszawie, XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej uznaje wyniki sprawdzianu predyspozycji językowych do klasy wstępnej, przeprowadzanego w postępowaniu rekrutacyjnym w innych liceach, które podpisały w/w porozumienie. Lista szkół objętych porozumieniem znajduje się w załączniku na naszej stronie internetowej. Kandydaci przystępują do sprawdzianu predyspozycji językowych w tej szkole ponadpodstawowej, która znajduje się wyżej na liście preferencji kandydata.
Termin sprawdzianu predyspozycji językowych: 9 czerwca 2022 o godz. 15.00. Ogłoszenie wyników sprawdzianu predyspozycji językowych: 15 czerwca 2022 godz.10.00.
Dodatkowy termin sprawdzianu predyspozycji językowych dla osób, które z przyczyn losowych nie mogły przystąpić do sprawdzianu w głównym terminie: 29 czerwca 2022 godz. 10.00. Ogłoszenie wyników sprawdzianu predyspozycji językowych w dodatkowym terminie: 8 lipca 2022 godz. 10.00.
Przedmioty punktowane w rekrutacji do klas pierwszych:
Klasy 0A i 0G | Język polski, matematyka, język obcy (liczy się wyższa ocena), historia lub biologia (liczy się wyższa ocena) |
Klasa 1B | Język polski, matematyka, geografia, fizyka |
Klasa 1C | Język polski, matematyka, historia, geografia |
Klasa 1D | Język polski, matematyka, biologia, język obcy (liczy się wyższa ocena) |
Klasa 1E | Język polski, matematyka, biologia, chemia |
Klasa 1F | Język polski, matematyka, historia, język obcy (liczy się wyższa ocena) |
Punkty możliwe do uzyskania za poszczególne oceny z w/w przedmiotów:
Celujący: 18p
Bardzo dobry: 17p
Dobry: 14p
Dostateczny: 8p
Dopuszczający: 2p
Pozostałe punkty rekrutacyjne można uzyskać za:
- aktywność na rzecz innych ludzi – 3 punkty,
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów,
- egzamin ósmoklasisty – wynik przedstawiony w procentach z języka polskiego i matematyki mnoży się x 0,35 a wynik przedstawiony w procentach z języka obcego nowożytnego mnoży się x 0,3.
- za szczególne osiągnięcia uzyskane w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych: maksymalnie 18 punktów.
W przypadku osób zwolnionych ze sprawdzianu ósmoklasisty, sposób przeliczania punktów w systemie rekrutacji reguluje Rozporządzenie MEN w sprawie rekrutacji.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego przyjmuje się kandydatów z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, są brane pod uwagę następujące kryteria:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą
Wglądy do prac kandydatów są możliwe po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na określoną godzinę i dzień: 20 i 21 czerwca w godzinach od 9:00 do 15:00 oraz dla kandydatów piszących sprawdziany w terminie dodatkowym: 11 lipca w godzinach od 9:00 do 15:00.